Skip to main content
search

İlgi: TOBB’nin 10.01.2020 tarihli ve 390 sayılı yazısı

İlgi kayıtlı yazıda, KOSGEB ile TOBB arasında geçtiğimiz sene gerçekleştirilen işbirliği sonucunda Oda ve Borsaların KOBİ’lerin katılımı ile düzenlenen KOSGEB destekli yurt dışı iş gezisi başvuruları TOBB yapılmakta ve KOSGEB tarafından onaylanmakta olduğu belirtilmiştir.

Bu uygulamanın yaygınlaştırılması ve iyileştirilmesi konusunda yapılan toplantılar gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde KOSGEB tarafından İşletme Geliştirme Destek Programı Uygulama Esaslarının Yurt Dışı İş Gezisi Desteği başlığında 02.01.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yapılan iyileştirmeler;

  • Destek limitlerinde artış: Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avusturalya kıtası ile Asya Pasifik Ülkeleri için destek 5.000 TL den 10.000 TL’ye, Çin Halk Cumhuriyeti dahil diğer ülkeler için 3.000 TL’den 5.000 TL’ye çıkartılmıştır
  • Kolay başvuru: Başvuru esnasında talep edilen iş yükünü artıran ve bürokrasi oluşturan belgeler azaltılarak başvurular kolaylaştırılmıştır.
  • Fuar kapsamının genişletilmesi: Destek kapsamına Milli Katılım Organizasyonu Düzenlenecek Fuarların yanı sıra Prestijli Fuarlar Listesi de dahil edilmiştir.