Skip to main content
search

Gemlik Serbest Bölgede bulunan Yazaki firması, İŞ-KUR ve TOBB tarafından başlatılan Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP)’nü imzaladı.

Protokol törenine Gemlik Kaymakamı Yaşar Dönmez, Bursa İşkur Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir, Gemlik İşkur Müdürü Ünver Ünver, Yazaki Türkiye Müdürü Ali Rıza Alptekin katıldı.

İŞKUR ve TOBB arasında imzalanan, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) kapsamında mesleki eğitim kurslarında teorik ve pratik eğitim bir arada Yazaki’de uygulanmaya başlandı.

Gemlik Çalışma ve İş Kurumu hizmet alanında faaliyet gösteren Yazaki Otomotiv yan Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi’nin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere kablo ağı bantlama elemanı mesleğini 300 kişilik mesleki eğitim programı düzenlenmesi planlanıyor.

Yazaki firmasının ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü karşılamak üzere 1.200 saatlik işgücü eğitim programı oluşturulmuştur. Günlük 7, 5 saat olarak uygulanacak olan mesleki eğitim kursu 160 fiili gün devam edecek.

Kablo ağı bantlama elemanı mesleğinde düzenlenecek mesleki eğitim kursuna katılan işsizlere günlük 89,40 TL cep harçlığı ödenecektir. Ayrıca kursiyerlere iş kazası ve mesleki hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de karşılanacak.

Mesleki eğitim kursunun sona ermesine müteakiben mezun olan kursiyerlerin en az %50’si iş yerinde en az kurs süresi kadar istihdam edilecek. Organizasyonda konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Ağdemir

“Gemlik’te en çok istihdam sağlayan firmalarımızdan olan YAZAKİ OTOMOTİV fabrikası kablo üretiminde örnek , lider ve bir çok ülkede yerleşkesi olan global ölçekli firmalarımızdandır.

İlçemizde 2003 yılında kurulan firmamız ; 1892 çalışanı , 150 milyon euro ya yakın cirosu ,yıllık tam kapasite ile 8 milyon 748 bin adet otomotiv kablo donanımları üreten ve üretiminin %99 unu ihrac eden YAZAKİ OTOMOTİV 100 milyon doların üzerinde ihracat hacmi ile Gemlik ve Ülke ekonomisine değer katmaktadır.

Firmamızın bu hacmi ile birlikte;

Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde başlatılan Milli İstihdam Seferberliği kapsamında, İŞKUR ile Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği arasında hayata geçirilen ‘Mesleki Eğitim Ve Beceri Geliştirme’ işbirliği protokolü ile birlikte kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve pratik eğitimlerin birleştirilerek ,işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulan eğitim programları ile ihtiyaç duyulan nitelikteki iş gücüne ulaşılması hedeflenmektedir.

Bu kapsamda açılan toplamda 300 kişilik ‘kablo ağı montaj operatörü eğitim kursiyer programının’ neticesinde 150 vatandaşımıza yeni iş imkanı sağlanacaktır.

Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize kaliteli hizmet anlayışımızı sürdürürken diğer taraftan da ‘MEGİP’ projesi ile istihdama katkı sunmaya devam edeceğiz.

Projenin tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını temenni eder ,saygılar sunarım.” dedi.