Skip to main content
search

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) geçtiğimiz yıllarda 6 defa gerçekleştirdiği KOBİ finansman projesi “TOBB Nefes Kredisi”  odamızda düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantıda Denizbank Gemlik Şubesi Müdürü Hidayet Kablan , Yönetim Kurulu Başkanımız Paşa Ağdemir, Meclis Başkanımız Hasan Yıldırım ve Genel Sekreter Vekilimiz Emre Gemicioğlu katıldı.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Başkan Ağdemir “ Nefes Kredisi ile toplamda  6 milyar liralık kredi imkânın Türkiye’deki Oda ve Borsaya kayıtlı üyelere  sağlanacağını belirterek, Nefes Kredisi’ne yıllık cirosu 25 milyonun altındaki üyelerimiz başvurabilecek.  Yıllık cirosu 3 Milyon ve altında olan işletmeler azami 50 Bin TL, 3 Milyon üzeri olanlar ise azami 100 Bin TL kredi kullanabilecekler. Kredinin yıllık faiz oranı ise yüzde 7.50 olacak ve 2020’de anapara ve faiz ödemesi bulunmayacak.

Kredi geri ödemelerinin ise  2021 yılında 12 eşit taksitte yapılacağını anlatan Başkan Ağdemir, ’’Krediye başvuran işletmelerden Vergi-SGK borcu yoktur yazısı istenmeyecek. İlave maddi teminat olmayacak. 50 bin lira kredi için 150 TL, 100 bin lira için 300 TL banka masrafı dışında ek masraf olmayacak.  KGF kefaleti için mevzuat gereği %0,75 komisyon alınacak. Tüm sektörler başvurabilecek. Üyelerimiz Odamızdan alacakları Faaliyet Belgesi (Nefes Kredisi Başvurusu İçindir ibareli olacak) ile Denizbank Şubelerine başvurabilecekler. 

Üyelerimiz belgelerini Odamıza gelmeden online olarak da alabilirler. Kredi müracaatlarının değerlendirilmesi ilgili banka tarafından yapılacak, Tüm Camiamıza hayırlı olsun. Emeği geçen herkese gönülden teşekkür ederim.’’ dedi.