Skip to main content
search

Odamız ev sahipliğinde, İlçemiz sivil toplum kuruluşlarının Başkanları ile birlikte Ortak Akıl toplantılarımızın ilkini gerçekleştirdik. Toplantıya Gemlik Ticaret Borsası, Esnaf Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi, Kent Konseyi, 145 Nolu tır kooperatifi, Müteahhitler Derneği, Mimarlar Odası ve Ziraat odası Başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Oda Başkanımız Paşa Ağdemir, “Bir süredir çalışmalarını planladığımız ve sekreteryasını da oda olarak bizim yürüteceğimiz bir istişare kurulu oluşumunun ilk toplantısını hep birlikte yapıyoruz. Her ay muntazaman bir araya gelerek ilçemiz için yapılaması gereken, yapılması planlanan her konuda bir fikir birliğini sağlamak için bu toplantılar oldukça önemli” dedi.

Odamız Meclis Başkanı Hasan Yıldırım’da, “İlçemizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının desteği ile ilçemizin öncelikleri ve özelliklerinin ön plana çıkarak, daha güzel yaşanılabilir bir Gemlik için toplantıların başarılı olacağını temenni ediyorum” dedi.

Gemlik Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Doğan, “İlçemizde devam eden Organize s

Sanayi Bölgesi kurulması çalışmalarının bir an önce sonuçlanması çok önemli. 50 metrekare dükkanlarda üretim yapılıyor. Diğer taraftan ulusal marketlerde satılan zeytin dolayısıyla zeytin haline artık bırakın market temsilcilerini pazarcılar dahi girmez oldu. Zeytin toptancısının da durumu günden güne kötüye gidiyor” dedi.

Gemlik Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanı İsmail Beki, “Gemlik’e acilen bir sanayi sitesi lazım. Bu konuda bir çok girişimimiz oldu. Bu sanayi sitesi TOKİ marifetiyle de olabilir, kurulacak olan bir kooperatif aracılığıyla da olabilir. Bu konuda bölge milletvekilimiz dahil bir çok görüşme sağladık. Girişimlerimizde devam ediyor” dedi.

Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Sedat Gürle de, Gemlik’in marka değerinin yükselmesi için bir çok alanda girişimlerin olması gerektiğine işaret ederek, hali hazırda alanı yeterli olan, fakülteleri hazır olan Üniversite alanımızın bir tık ileri götürülerek, bağımsız bir Gemlik üniversitenin kurulması için başlatılan çalışmaların devam ettirilmesi gerekiyor” dedi. Gürle, “kooperatif olarak 1200 ortak üyelerinin bulunduğunu bu ortaklara toplamda 132 milyon lira kredi kullandırıldığını” söyledi.

Gemlik Kent Konseyi Başkanı Gürhan Çetinkaya’da, “Kent konseyi olarak ilçemizde ne yapılmak isteniyorsa biz sonuna kadar yanındayız, her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik’te ülkemizde son zamanlarda yaşanan üretim sıkıntısına işaret ederek, “Üretim olmadan gelişme olmaz. Tarım alanında da üretimin artması gerekir. Bizim konyamız kadar yüzölçümü olan ülkeler bizim 100 katı tarım ihracatı yapıyor. 60 yıldır ziraat için mücadele veriyorum. Bir an önce zirai sanayi alanın da da gelişme olması gerekir” ifadelerini kullandı.

Müteahhitler derneği Başkanı Ali Titiz, “Kuzey planlarında ve Umurbey bölgesinde alt yapının yetersiz ve eksik. Göç alan bir ilçeyiz. TOGG’dan dolayı göçler artarak devam ediyor, imalat için yeni yerlerin alt yapı sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekiyor” dedi.

Bursa Mimarlar Odası Gemlik temsilcisi Haşim Çelik, ‘’ Kentsel dönüşümün önemine vurgu yaparak, “Ülkemizin göz bebeği üretim üssü TOGG’un Gemlik’e gelmesi ile birlikte acilen yeni imar alanlarının açılması, yada mevcut imar alanlarındaki yeterli altyapının oluşturulması gerekiyor” dedi.

145 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı İsmail Kardoruk, ‘’Gemlik’te taşıma sektöründe 900 tırın çalıştığını, bunun yanı sıra 500 civarında dışarıdan gelen tır olduğunu ve totalde 1400 civarında tır ve kamyonun bölgede faaliyet gösterdiğini ifade ederek, 2005 yılından bu tarafa yeri belirli olan bir tır garajının acilen faaliyet geçirilmesini bekledikleri” söyledi. Kardoruk, belirli bir tır garajı olmadığı için şehir içine giren veya park etmek zorunda kalan sürücüler ceza yiyor. Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Diğer yandan TOGG ile birlikte bu zamana kadar ağırlıklı konteyner taşımacılığı yapılırken, bundan sonra üretimdeki çeşitliliğin artması nedeniyle de yeni taşıma modelleri ortaya çıkacak. Bu konuda gelişmek zorundayız. Bu durumunda göz önünde bulundurulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Toplantının bitiş konuşmasını yapan GTSO Başkanı Paşa Ağdemir, “suyun ve yolun olduğu yer her zaman değerli. Gemlik 1980 önce tarım ve turizm kenti iken, 1980 sonra ticaretin ve sanayinin de göz bebeği haline gelmiştir. Bizlerde Gemlik’in daha iyi daha güzel daha yaşanılabilir bir şehir olması için çalışmalarımızı ortak akıl ile yapacağız. Organize sanayi bölgesi kurulması için çalışmalarımız sürüyor. 1200 dönümlük bir alanda çalışmalar sürüyor. İlçe kaymakamımız ve Belediye başkanımız konuya dahil. Burada organize sanayi, sanayi sitesi kurulması için projeler üretecek, ilçemiz esnafına, sanayicisine ve tüccarına sunacağız” dedi.

Ağdemir, ortak akıl toplantılarının her ay tekrarlanacağını söyledi.