levitra 20 mg testosterone in farmacia senza ricetta viagra in farmacia senza ricetta dapoxetina online aumentare prestazioni sessuali erboristeria sildenafil meccanismo d azione
Oda Yönetim Kurulumuz Yalova TSO Ödül Törenine Katıldı

Oda Yönetim Kurulumuz Yalova TSO Ödül Törenine Katıldı

30 Mart 2015

TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU'nun katılımı ile gerçekleştirilen "İş Dünyasına Yön Verenler Ödül Töreni’ne Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Kemal AKIT , Başkan Vekilimiz Nurettin HOCAOĞLU, Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz ,A. Ergin ERENOĞLU, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Mehmet ANAR, Şefik YILMAZ , Fikret METE ve Genel Sekreterimiz Agah ARDA iştirak ettiler.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen İş Dünyasına Yön Verenler Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bundan böyle piyasada iki tip çek olacak; biri normal çek, diğeri de kare kodlu çek. Kare kodlu çek aldığınız zaman da banka müdürü nasıl bizim öz geçmişimizi görüyorsa, kare kodlu çek aldığınız zaman artık tahmini nişan alıp ateş etmeyeceksiniz” dedi.
Ticarette en sıkıntılı konulardan birinin karşılıksız çek olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Hepiniz tahsilat riskleri ve karşılıksız çeklerden şikayetçisiniz. Özellikle bu çekte hapis cezasının kaldırılmasını hiçbirimiz istemedik ama şartlar hapis cezasının kaldırılmasını mecbur kıldı. Zaten dünyada tek bizim icraatımızdır vadeli çek. Türkler olarak ekonomiye tek katkımız bu vadeli çektir. Dünyanın hiçbir ülkesinde vadeli çek yok. Daha sonrasında bu vadeli çekte hapis cezası ile ödemeyi sıkıştırıyorduk. Çekte hapis cezası kalkarken Adalet Bakanı'nın ifade ettiği şeyi söylüyorum size, 'Hapishane kapasitesi 140 bin, Yargıtayda onay bekleyen dosya sayısı karşılıksız çekten 220 bin.' Yargıtay 220 bin hapis cezasını onaylasa hapishaneye girmek için karşılıksız çek yüzden randevu almak zorunda kalacaktık. Bu kalktı şimdi" dedi.

Kare kodlu çek uygulamasına değinen Hisarcıklıoğlu, çekin, Türkiye'de ödemelerde kullanılan ve en çok alışılan araçlardan biri olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: "Bununla ilgili geçen gece Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Bankalar Birliği Başkanı ile bir toplantı yaptık, bir şeyde mutabık kaldık. Çok yakın zamanda piyasaya çıkacak. Bu da şu anda mevcut kullanılan çeklerin yanına ilave olacak kare kodlu çek. Bundan böyle piyasada iki tip çek olacak; biri normal çek, diğeri de kare kodlu çek. Kare kodlu çek aldığınız zaman da banka müdürü nasıl bizim öz geçmişimizi görüyorsa, kare kodlu çek aldığınız zaman artık tahmini nişan alıp ateş etmeyeceksiniz. Bundan sonra bilerek ateş edeceksiniz. Ne riski üstlendiğini de bileceksiniz. Kare kodu okuttuğunuz zaman protestolu senetlerim ne kadar, ne kadarını ödemişim, ödememişim, karşılıksız çekim ne kadar çıkmış, ödemiş miyim, ödememiş miyim, bankalar ne kadar kredi açmışlar, bunlarda gecikmiş ödemem var mı, kredimin tamamını kullanıyor muyum, doğalgaz borcumu, kredi kartı borcumu ödüyor muyum, hepsini göreceğiz. Hangi çeki tercih edeceğinizin kararını sizler vereceksiniz."

Alacak sigortasının devreye girdiğini bildiren Hisarcıklıoğlu, "Alacak sigortası şu; bir yıllık vadeli alışverişinizin tamamı, ne kadarlık mal satıyorsan tamamı sigortalanıyor. Bu da maksimum cironun yüzde yarımı kadar. Yüzde yarımıyla yüzde 99,5'i garanti altına alıyorsunuz" dedi.

-Yerli Malı Belgesi

Hisarcıklıoğlu, yerli yatırımcıları kamu ihalelerine teşvik ettiği açıklamasında; “Sayın Cumhurbaşkanı, başbakan iken 3 sefer genelge yayınladı. ‘Kamu ihalelerinde yüzde15 fiyat pahalılığına rağmen yerli malı kullanın’ dedi. Maalesef kamu bürokrasisi bunu uygulamadı. Daha sonrasında şubat ayında Meclis'ten ‘Yerli malı alımında yüzde 15lik fiyat kullanılması’ yasası çıktı. Şimdi burada Yalovalı kardeşlerime müthiş bir fırsat var. Bu 40 milyar liralık kamu malı alışının içerisinde eğer ithal, ucuz diye üretimden vazgeçtiysek şimdi düşünün. Şimdi düşünün. Bakın tüccar, sanayici olarak söylüyorum. Eğer yurtdışından gelen mal 100 lira ise senin ürettiğin mal 115 lira ise kamu senin malını almak mecburiyetindedir. Bu sanayileşme için olmazsa olmazımızdır. Onun için lütfen bunu kullanın. Artık ‘kamu ne satın alıyor, ben bunların hangisini üretirim’ diye bakıyor olmamız lazım” şeklinde konuştu.

-Yalova TSO Başkanı Becan

Yalova TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, törenin başında yaptığı konuşmada, Yalova ekonomisi hakkında bilgiler vererek, odanın çalışmalarından bahsetti.Becan, Yalova TSO’nun akreditasyon belgesini alarak 5 yıldızlı bir oda olduğunu, üyelerine Paris, Londra ve Berlin odaları ile aynı standartlarda hizmet verdiğini söyledi.Törene, Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova milletvekil Muharrem İnce, Yalova TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan ve çok sayıda davetli katıldı. Konuşmaların ardından 2012 ve 2013 yıllarında Yalova Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri arasında en fazla vergi ödeyen üyelere ödülleri verildi.

Tüm Haberler