Bursa’ya bağlı bulunan zeytiniyle ünlü Gemlik, tarihi geçmişi ve doğal güzellikleriyle de ilgi çekiyor. Marmara Denizi kıyısında üç tarafı dağlarla çevrili Gemlik, Bursa’ya 30 kilometre mesafede bulunuyor.İznik Gölü’nden gelen Karsak Deresi’nin ikiye böldüğü şehirde, Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın doğduğu ev olan Celal Bayar Vakfı Müzesi, Kurşunlu kasabasında 13.yüzyılda Rumlar tarafından yapılmış Hagios Abarkios Manastır Kilisesi, Panagia Pazariotissa Kilisesi’nden 1922-1923 yıllarında camiye çevrilmiş Yeni Cami ile yine Kurşunlu kasabasında bulunan ve yapım tarihi belli olmayan Micael Gabriel ( Baş Melekler ) Kilisesi görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Uzun plajı ve temiz denizi ile en çok ilgi çeken plaj konumunda olan Kurşunlu’nun haricinde Kumla, Karacaali, Narlı, Gemsaz ve Kumsaz’da da denizin tadını çıkarabilirsiniz. Zeytinleri ile ünlü Gemlik’te sakin bir tatil yaşamak isteyenler için denize sıfır satılık ve kiralık yazlıklar,müstakil evler, daireler ve devre mülklerin yanı sıra arsa ve zeytinlikler de bulunuyor. Her bütçeye hitap eden otel ve pansiyonların bulunduğu Gemlik’te, tercih edilen konaklama seçenekleri arasında Paşa Otel, Gemlik Pak Otel, Şen Pansiyon, Gemlik Atamer Hotel ve Ada Pansiyon yer alıyor.

GEMLİK’TE GÖRÜLMEYE DEĞER YERLER…

Aytepe
Gemlik Kuşatması’nın deniz cephesi komutanı Aykut Alp’inoğlu Kara Ali, denizci olduğu için, öldüğünde iki tarafından da deniz gören bir yere gömülmeyi vasiyet etmiş. Ölünce;bu vasiyete uygun bir yer olan ve bugün Aytepe diye anılan yere gömülmüş. Halk arasında “Ali Dede” olarak tanınan Kara Ali’nin mezarı halen Aytepe’ dedir. Umurbey’in doruk noktasındaki Aytepe’den, İznik Gölü ve Marmara Denizi görülmektedir.Çam ağaçları ile kaplı, yeşillikler içerisindeki Aytepe; Umurbey’in doğusunda güzel bir mesire yeridir.Aytepe’den bakıldığında ön planda Umurbey, geri planda Gemlik Körfezi’nin eşsiz panoraması ayaklar altında uzanır. 1. derecede sit alanı olan bu bölge, her yıl yerli yabancı bir
çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Beyler Mezarlığı
Umurbey’ de tarihi mezarlık özelliği gösteren  biri de Beyler Mezarlığı’dır. 15. y.y. özelliği taşıyan kitabeleri ve süslü taşları ile Lala Şahin Paşa’nın torunu Umurbey‘in mezarı ve Umurbey’in oğlu Mehmet Çelebi’nin mezarı, bu mezarlığın en eski mezarlarıdır. Bunların dışında Umurbey Rüştiyesi’nin kurulmasında büyük rol oynayan Hacı Ethem Ağa’nın ve 1953‘de vefat eden Gemlik Belediyesi eski başkanlarından Dr. Ziya Kaya’nın mezarı da buradadır.

Kurşunlu Kasabası ve Plajı
Güzel bir plajı, Türkiye’de çok az örneği bulunan Tahtalı Köy Çarşısı, 2 km. uzunluğundaki koyu, güzel restoranları ile Kurşunlu; daha çok Bursa’lı ve İstanbul’lu yazlıkçılara hizmet veren bir tatil kasabasıdır.

Hagios Abarkios Manastır Kilisesi
Kurşunlu kasabasında; 1200 yıllarında Rumlar zamanında yapılmış olup; Hıristiyan din adamı yetiştiren bir okuldu.Lozan antlaşmasından sonra Rumlar Kurşunlu’yu terk edince bu okul ve kilise kapatıldı.

Micael Gabriel ( Baş Melekler ) Kilisesi
Yine Kurşunlu kasabasında bulunan ve yapım tarihi belli olmayan kilise; köydeki yıkılmış diğer kilise ile birlikte halkın ibadet ihtiyacı için açılmıştır. Lozan Antlaşmasından sonra Hıristiyan Rum Halkı köyden ayrılınca kilise boşaltılmış olup bu gün metruk vaziyettedir. Bu iki kilise de Türkiye’de yaşayan Hıristiyanların ve özellikle Fener Rum Patrikhanesinin zaman zaman ziyaret ettiği tarihi eserlerdir. Bu kiliselerin restorasyonun yapılarak turizme kazandırılması planlanmaktadır. 

Celal Bayar Vakfı ve Müzesi

Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, cumhurbaşkanlarımız içinde hayatta iken kendi arzusu ile 103 yıllık yaşamının maddi ve manevi birikimlerini bir kültür kompleksi şeklinde vakfeden ilk ve tek devlet adamıdır.1967’de Umurbey’de bir vakıf kurarak bir müze ve bir kütüphane inşa ettirmiştir. Bu müze ve kütüphanede  Bursa ve Ege Bölgesi’nde kendisinin de öncülük ettiği, Kuva-yi Milliye Hareketi’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın anlatılmasını istemiştir. Vakıf ayrıca bir sinema ve sergi salonu da inşa etmiştir. Sinema salonu, halen tiyatro gösterileri için kullanılmaktadır. Vasiyeti üzerine Celal Bayar, müzenin bahçesine defnedilmiştir. Naaşı daha
sonra devlet tarafından 1990 yılında yaptırılan Anıt Mezar’a nakledilmiştir. Celal Bayar Anıt Mezarı ve etrafındaki geniş bir park, Celal Bayar Vakıf Müzesi, Kütüphanesi, Bayar Anıt Heykel’i Umurbey’in Meydanı’nda yer alır. Meydanın yukarısında Celal Bayar’ın 1883 yılında doğduğu 19.yüzyıl müze evi görülebilir.Celal Bayar Vakfı’na ait müze ve kütüphane, 1970’de Gemlik ilçesi, Umurbey Kasabası’nda ziyarete açılmıştır.Müze’de, Türkiye’nin üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın; Kuva-i Milliye döneminde, Kurtuluş Savaşı’nda, Cumhuriyetin ilk yıllarında, bakanlık ve başbakanlık yaptığı dönemlerde topladığı belgeler, fotoğraflar, kendisine verilen çeşitli hediyeler, anı eşyaları, tablolar, çeşitli nişanlar, madalya ve şiltler sergilenmektedir.

20 bin ciltlik zengin bir kütüphane ile anıt mezarınında bulunduğu mekânda, Celal Bayar’ın doğduğu 3 katlı, 19.yüzyıla ait özel eşyalar ve dönemin aksesuarlarıyla yeniden restore edilen ahşap geleneksel Osmanlı evini de gezebilirsiniz. 25 yıldır müze müdürlüğünü Mustafa Bey yapmaktadır ve gelen ziyaretçilerle birebir ilgilenerek müzeyi ve kütüphaneyi ziyaretçilerine tanıtmaktadır.Cumhuriyetin ilk yıllarına ışık tutan Celal Bayar Müzesi ve Kütüphanesi, pazartesi günü öğleden sonra, salı günü tam gün kapalıdır. Haftanın öteki günlerinde ve hafta sonlarında mesai saatleri içerisinde ziyarete açıktır.