Odamız 1987 yılında kurulmuş olup 780 adedi sınai, 1010 adedi ticari teşebbüs olmak üzere toplam 1790 üyesi bulunmaktadır.

Üyelerimizin sınai ve ticari tesislerinin büyük çoğunluğu Gemlik Sanayi Bölgesinde kurulu bulunmaktadır. Bu bölgede Borusan Mannesman Boru Sanayi ve Borçelik A.Ş. Borusan Mühendislik A.Ş., Gemlik Gübre San.A.Ş., Marmara Entegre Kimya San A.Ş, Çimtaş Çelik Konst.A.Ş., BP petrolleri aş. sınayi faaliyeti göstermektedir. Üyelerimizin bir kısmı üretim miktarı, ciro, ihracat gibi kalemlerde Türkiye’nin öncü firmalarından olduğu gibi, Bursa’ da kurulu olan ve Türkiye’nin Lokomotif sektörlerinden sayılan otomotiv sektörüne hammadde tedariki ve yan sanayi hizmeti vermektedir.Ayrıca ilçemizde bir adet Küçük Sanayi Sitesi bulunmaktadır.Burada 20 si orta ölçekli makine olmak üzede toplam 205 işletme bulunmaktadır. Ayrıca Bursa Serbest Bölgesi de bu kuruluşlara komşu olarak faaliyet göstermektedir. Serbest Bölge’de 9000 kişi, Sanayi Bölgesinde de 5000 kişi olmak üzere bu bölgede toplam 14000 kişi istihdam edilmektedir.
 
Bursa Serbest Bölgesi Bursa Sanayi ve Ticaret Odasının önderliğinde Bursa Sanayici ve İş adamlarının ortaklığıyla Bursa Serbest Bölge Kurucu ve İşletici A.Ş. olarak 1998 yılında Serbest Bölge kurmak ve işletmek üzere kurulmuştur. Kuruluş amacı Bursanın ithalat ve İhracat hayatını daha hızlı ve rekabet edilebilir düzeye getirmektir. Tamamen Sanayi Bölgesi planı ile kurulmuş olan Serbest bölgemiz bu doğrultuda 825 dönümlük bir arazide bakanlar kurulunun 2000/538 sayılı sınır kararnamesinin onaylanmasıyla inşaat çalışmalarına başlanarak ve 11 ay gibi kısa sürede tüm altyapısı tamamlanarak Mayıs 2001'de ticari faaliyetine başlamıştır. Faaliyete girdiği günden bu yana Serbest Bölgeler içinde üretime yönelik faaliyet gösteren en büyük Serbest Bölgelerden biri olma hedefine gün ve gün yaklaşmaktadır.

Bursa Serbest Bölgesi kurulduğu günden bu yana her zaman en iyisi olmak hedefiyle ticari faaliyetlerine başlamıştır. Bölgemizin bir sanayi devi olan Bursa şehrine yakınlığı ve lokasyon olarak Marmara denizinin en önemli limanlarına açılan kapısı olması durumuyla her gün bu hedefi daha da ileri götürmektedir. Bölgemizin en önemli özeliklerden birisi liman bölgesinin gerisinde hemen üretim yapabilip lojistik kolaylığı sağlamasıdır. Bölgemizin 2001 yılında ticari faaliyete geçtiğinden beri ticaret hacmini her sene katlayarak artırmaya devam etmektedir. 2013 yılı işlem hacmi 2 Milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir.
2006 yılı itibariyle Serbest Bölgemizde yaklaşık 180 firma Faaliyet Ruhsatı almıştır ve bu firmalardan 124 tanesi alım satım ve 56 tanesi üretim ruhsatıdır önemli olan bu üretim ruhsatı almış firmalardan 30 firmanın üretim faaliyetine geçmiş olmasıdır. Bölgemiz Sanayi ve Ticaret açısından çok stratejik bir noktada olmasında dolayı her gün yabancı yatırımcı sayısı artmakta ve Bölge ekonomisine çok büyük bir katkı getirerek istihdamı arttırmaktadır. Bölgemizde yıl sonu itibariyle yaklaşık istihdam 4000 personel civarındadır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Bölgemizi aynı zamanda bir liman kenti konumundadır. Bölgemizdeki sanayi tesislerinin limanlara komşu olması nedeniyle lojistik ihtiyaçları kolay ve kısa sürede giderilmektedir. İlçemizde 4 adet liman bulunmaktadır. Bunların başında Borusan ve Gemport limanları gelmektedir. Ayarıca Gemlik Gübre Sanayi A.Ş'nin yeni yatırımı olan limanımız, Avrupa'nın en modern limanı olmaya adaydır.