Millet Vekillerimizden Odamıza Ziyaret

Millet Vekillerimizden Odamıza Ziyaret

9 Aralık 2014

Bursa Millet Vekillerimiz Sayın; İsmail AYDIN ve Hüseyin ŞAHİN odamızı ziyaret ettiler. Gemlik sorunlarının masaya yatırıldığı bu toplantıya; Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Kemal AKIT, Başkan Vekillerimiz; Mehmet YILDIRIM, Nurettin HOCAOĞLU, Yönetim Kurulu Üyelerimiz; A. Ergin ERENOĞLU, Mehmet ANAR, Fikret METE, Şefik YILMAZ, Meclis Başkanımız Paşa AĞDEMİR, Meclis Başkan Vekilimiz Sayın Zafer IŞIK ve Meclis Üyelerimiz iştirak ettiler. Ayrıca; Gemlik Belediye Başkanı Sayın Refik YILMAZ, Ak Parti İlçe Yönetimi, Borsa ve diğer odaların temsilcileri ile muhtarların katıldığı toplantının moderatörlüğünü ve açılış konuşmasını Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Kemal AKIT yaptı. Konuşmasında “ Öncelikle sayın milletvekillerimizi ve siz değerli katılımcıları odamızda ağırlamaktan büyük mutluluk duydum. Hepiniz hoş geldiniz. Sayın Milletvekillerimizin Gemlik Zeytin’inin tanıtımı ve hak ettiği marka değerinin korunması için göstermiş oldukları çabaya gönülden teşekkür ederim. Meclisimizde gündeme gelen ve Manisa Milletvekillerinin “Zeytinin anavatanı Akhisar” yakıştırmasına karşın bursa milletvekillerimiz itiraz etmiş ve Adı zeytinle bütünleşmiş ve dünyaya mal olmuş Gemlik’in Zeytinin anavatanı olduğunu savunmuş ve tutanaklara bu şekilde geçirmişlerdir. Kendilerine bir kez daha huzurunuzda teşekkür ediyorum. Elbette Gemlik’imizin bir sürü problemi var. Bunların giderilmesinde herkes elinden geldiğince çaba harcıyor. Birlikte hareket edersek daha çabuk üstesinden geliriz. Öncelikle Bölge Hastanesi, Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm, Körfezin Temizlenmesi, Arıtma Tesisleri ve Trolcülüğü önlemek için denize resif atılması gibi birçok projenin hayata geçirilmesini teşvik etmeliyiz. “ dedi. 

Ardından söz alan Sayın Bursa Milletvekilimiz İsmail AYDIN “Öncelikle misafirperverliğiniz için sizlere teşekkür ederim. Gemlik’te yapılacak çok iş kat edilecek çok yol var, bunu öncelikle belirtmek isterim. Milletvekilliğim süresince yaklaşık 4yıl Gemlik’e bir bölge hastanesi kazandırmak için çok çaba harcadım. Maalesef uzun süre bir çözüm üretemedim. İhalesini yaptık fakat zeytin ağaçlarından dolayı tahsis edilen araziyi bir türlü müteahhitte teslim edemedik. Bu nedenle gecikmeler oldu. Bu sorunları sonunda aştık. Yakında hastanemizin temellini hep birlikte atacağız. Bunun müjdesini vermek isterim.
Kumla Barajımızın inşaatı hız kesmeden devam ediyor. %30 luk bir kısmı tamamlandı. Böyle giderse 2016 yılının ortalarında barajımız Gemlik’imize temiz su vermeye başlayacak. 

Gemlik zeytinin marka değerinin arttırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Evet, Gemlik zeytini Coğrafi İşaret tescili almış, fakat bu yeterli değil. Bu konuda özel kanun çıkarılmalı ve yaptırımlar getirilmelidir. Bunun için Borsamıza, Odamıza çok iş düşüyor. Hep birlikte çalışmalıyız. 

Bir diğer husus deprem gerçeği. Gemlik için olası bir deprem büyük felaketlere yol açacaktır. Bizler Gemlik’i yamaçlara taşımak istiyoruz. Bu konu ile alakalı Başbakanımızla görüştüm. Sayın başbakanımız Gemlik bu konuda bir kamuoyu yaratsın, kendi projesini kendisi üretsin. Zeytine doğaya dokunmadan, Gemlik’in yapısını bozmadan bu işi çözmek üzere bir proje hazırlasınlar. Bizde onaylayalım, gerekirse Gemlik için özel bir kanun çıkaralım dedi. Gemlik’e hizmet vermek çok zor. Bir çok bürokratik engel sürekli karşımıza çıkıyor. Bunları hep birlikte aşacağımıza eminim. Teşekkür ederim” dedi

Konuşmasının ardından söz alan Sayı Milletvekilimiz Hüseyin ŞAHİN” Bizler sizlere hizmet için buradayız. Siz değerli oda ve borsa başkanları, diğer kamu ve kuruluşların kanaat önderleri bizler her türlü projenize ve talebinize açığız. Hükümetimizin tüm birimleri ile sizleri bir araya getirebiliriz. Yeter ki siz bizden isteyin ve proje üretin. Özellikle URGE, KOSGEB ve TUBİTAK projelerinden daha çok faydalanın. Biziler her türlü desteğe hazırız dedi. Ardından hükümetin ekonomi politikalarından bahsederek konuşmasını tamamladı.

Ardından söz alan Gemlik Belediye Başkanımız Sayın Refik YILMAZ ‘da Gemlik için yapılacak olan ve tamamlanan projelerden bahsetti. 

Kapanış toplantısını yapan oda başkanımız Sayın Kemal AKIT “ Çok faydalı ve etkili bir toplantı oldu. Böyle toplantıların devamını bekliyoruz. Bizler oda olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak faydada buluşmaya hazırız. Hepinize teşekkür ederim.” Dedi.

Tüm Haberler