İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısı Odamızda Gerçekleşti

İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısı Odamızda Gerçekleşti

13 Mart 2019

"Burası Türkiye Burada İş Var" Sloganı ile 2019 yılında da yeniden hayata geçen İstihdam Seferberliği  21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısıyla start aldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bizde GTSO olarak "Burası Gemlik Burada İş Var"sloganı ile bu kampanyaya gönülden destek veriyoruz. Bu kapsamda 13.03.2019 tarihinde Gemlik Ticaret Borsası ile ortaklaşa bir basın toplantısı düzenledik. Toplantının moderatörlüğünü Yönetim Kurulu Başkanımız Paşa Ağdemir ve Gemlik Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Çakır  yürüttü.

Toplantıya ;
Gemlik Kaymakamı Kemal İnan, Gemlik Belediye Başkanı A.Refik Yılmaz, Bursa Milletvekilimiz Zafer Işık, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Meclis Başkanımız Hasan Yıldırım,  Yönetim Kurulu Başkan Vekillerimiz Abullah Kavlak, Semih Aşkın, Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Şefik Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Alaattin Akcan, Fatih Buluk, Hasan Hamaloğlu, Genel Sekreterimiz Agah Arda , Gemlik Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Doğan, Gemlik Esnaf Ve Kefalet Koop. Başkanı Mevlüt Avcı, Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, Gemlik Esnaf odası Başkanı İsmail Beki, Bursa SGK Müdürü Erhan Karaca, İş-Kur Bursa İl Müdürü FEyzullah Eren Türkmen, Gemlik İş-Kur Müdürü Ünver Ünver, Gemlik SGK Müdürü Emin Meral, Meclis Üyelerimiz , Meslek Komitesi Üyelerimiz ve Basın Temsileri katıldı. 

Toplantının açılış konuşması Oda Yönetim Kurulu Başkanımız Paşa Ağdemir tarafından yapıldı. Ağdemir Konuşmasında " 

Sayın Kaymakamım, Milletvekilim, Belediye Başkanım, TOBB Yönetim Kurulu Üyemiz, Oda ve Borsalarımızın Kıymetli Başkanları, STK Temsilcilerimiz, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızın Temsilcileri,  Değerli Misafirlerimiz ve Kıymetli Basın Mensupları, Oda ve borsamızın birlikte düzenlediği İstihdam Seferberliği basın toplantısına hepiniz hoş geldiniz.

Bölgesinde 126 adet yerli ve yabancı sanayi tesisi, limanları, serbest bölgesi, zeytini, turizmi ve hizmet sektörleri  ile 25.000 insanımıza istihdam sağlıyoruz.

Türkiye gümrükler sıralamasında 13 milyar dolar ihracat hacmi ile ikinci sırada yer alan ve cari fazla veren, Bursa’mızın ve Ülkemizin dünyaya açılan kapısı, büyük ekonomik değeri İlçemizin; bu istihdam seferberliğine vereceği destek ile örnek olacağından şüphemiz yoktur.

Değerli Katılımcılar;

Bildiğiniz üzere 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar.

Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız,Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunların pek çoğu tarihi destekler şeklinde.

Size bunlardan özellikle çok önemli gördüğümüz ikisinden bahsedeceğim.

Diğerlerini ise ilgili kurum yetkililerimiz sizlere aktaracak.

BİRİNCİSİ…

Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

v 2.021 TL ücret ,  1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

v Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

v İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyoruz. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

 

İKİNCİSİ...

Herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.

Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

Aklınıza takılan bir konu olursa, odamıza ve de borsamıza ulaşabilirsiniz.

İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. Kendilerinden ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

İlçemizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi ziyaret edip kutlayacağız.

2017 yılında ki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi üstesinden gelemeyeceği sorun yoktur!

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyoruz.

Sizler vasıtasıyla işverenimize sesleniyoruz;

Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun,Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için,


Burada iş var,

Burada aş var,

Burada gelecek var diyoruz.

Katılımınızdan dolayı Odamız ve Borsamız  adına teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. " dedi.

Basın bildirisinin ardından ilgili kurumlar teşvik paketi ile alakalı detaylı sunumlarla bilgilendirme yaptılar. 

Kampanya hakkında kapsamlı bilgi için : istihdamseferberligi.tobb.org.tr/

İş-Kur Teşvikleri Sunumu İçin Tıklayınız >>>

İşveren Teşvikleri Sunumu İçin Tıklayınız>>>

Tüm Haberler