İş Yerinizdeki Ofisimiz

İş Yerinizdeki Ofisimiz

11 Ağustos 2015

Kurum bazında bölgemizde responsive teknolojisini web sitesinde ilk olarak kullanmanın gururunu ve onurunu yaşıyoruz. Türkiye'de sadece bir kaç odanın kullandığı bu yapı, Gemlik Ticaret Odası üyelerinin hizmetinde.

Peki nedir bu responsive teknolojisi.

Responsive web tasarım; web siteye bilgisayardanmı, tablettenmi yada telefondanmı girildiğini otomatik olarak algılayan ve girilen aygıtın ekran ölçülerine göre web sitesinin otomatik olarak şekillenmesini sağlayan yeni bir tasarlama ve kodlama tekniğidir. Yani web siteniz  kullanıcıların nasıl bir aygıttan bağlandığını değişken bir yapı sayesinde otomatik olarak algılar ve sitenin o ekran ölçülerine göre otomatik olarak şekillenmesini sağlar. Bu teknolojiyi duyarlı web siteler diye de isimlendirebiliriz. Sunulduğu günden itibaren dünyada ve ülkemizde gerek kullanıcıların gerekse front-end developerların ilgi odağı olmayı başarmış ve kaçınılmaz bir web teknolojisi olmayı başarmıştır. 

 

Responsive web site,  tabletler ve telefonlar için ayrı ayrı siteler yaptırmanızı gerektirmez.

 

Gelişen teknolojiyle birlikte internet kullanımının telefon ve tabletlerde de küçümsenmeyecek oranlarda olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Tek site üç farklı görünüme otomatik geçtiği için üç görevi tek başına yapmaktadır. Responsive web tasarımlar  web sitesine ek olarak iki farklı işlem ( tablet ve mobil ) eklenerek  toplamda üç kademeli tasarlama ve kodlama sonucunda  yapılmaktadır.

 

Responsive web tasarımlar  "sorumluluk sahibi web teknoloji"sidir. Bu internet siteleri kullanıcılara her  platformda düzgün/ölçeklenebilir, kullanımı kolay,  profesyonel çözünürlük başta olmak üzere bir çok fayda sağlamaktadır. Kullanıcıların ekranı büyütmeden aşağı ve yukarı parmak hareketleriyle rahatlıkla gezinmelerine olanak sağlamaktadır. Responsive web tasarımlar teknik olarakda size bir çok fayda sağlamaktadır.  Responsive web tasarım sayesinde domain hosting gibi ek maliyetlerden kurtulmuş olup güncelleme ve bakım konusunda da büyük avantajlar elde etmiş olursunuz.

 

Google Analytics raporlarına göre ortalama olarak mobil ve tablet cihaz kullanımı %30 lara ulaşmaktadır.Bu teknolojiyi hem kullanıcıların hem de geliştiricilerin hiç küçümsememesi gerekmektedi

Tüm Haberler