Gemlik İstikrarlı Bir Şekilde Büyümeye Devam Ediyor

Dış Ticaret Birimimiz tarafından hazırlanan veriler incelendiğinde 2016 yılında ithalat ve ihracat arasındaki dengenin korunduğu ve dış ticaret açığı meydana gelmediği görülmektedir. İthalat ve ihracat oranları bir önceki yıla göre mukayese edildiğinde ithalatta %8 artış, ihracatta ise %6 oranında azalış olduğu görülmektedir. Bu duruma yol açan nedenin, 2016 yılı ikinci diliminde yaşadığımız vahim darbe girişiminin bölgemize yansımaları olduğunu düşünüyorum.

Odamız Dış Ticaret Belge onaylarında istikralı bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. 2016 yılı içinde 21684 adet dolaşım belgesi onayı yaptığımız görülmektedir. Bu odamız açısından büyük bir başarıdır.

Bursa Serbest Bölgesi Dış Ticaret Verileri incelendiğinde bir önceki yıla oranla pek bir değişiklik olmadığı ve dengenin korunduğu görülmektedir.

Odamızın Ticaret Sicili Müdürlüğü verilerine baktığımız zaman 2016 yılı içinde 133 şirketin açıldığı ve 68 şirketinde kapandığını görüyoruz. 2008 yılından 2016 yılına kadar olan dilimde en az şirket kapanışının 2016 yılında gerçekleştiğini görmekteyiz. Bir önceki yıla oranla şirket kuruluşlarında artış gözlemlenmiştir.  Bu noktada devletimizin sağladığı kredi imkânları, KOSGEB destekleri vb. unsurların etkili olduğunu düşünmekteyim.

Sonuç olarak Gemlik yine göğsümüzü kabarttı. Dış ticaret İşlem Hacmi ile Türkiye Gümrükler Sıralamasında üçüncü sıradaki konumunu korudu.

Bizler devletimizin 2023 yılı hedeflerine giden yolda üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirmeye hazırız. Yeter ki 2017 yılında sanayicimizin, yatırımcımızın, tüccarımızın beklediği istikrar, güven ve huzur ortamı sağlansın.

Bunların ötesinde birlik ve beraberlik çağrısı yapıyorum. Yeter ki birlik ve beraberliğimizi müdafaa edelim, birbirimize daha çok kenetlenelim. İşte o zaman önümüzde kimse duramaz. Ekonomik hedeflerimize daha çabuk ulaşır, daha modern, daha huzurlu güven dolu bir Türkiye’yi birlikte kalkındırırız.

2017 yılının tüm insanlığa barış, huzur , mutluluk ve bol kazançlar getirmesini ayrıca temenni ederim. 

 

Kemal AKIT

Yönetim Kurulu Başkanı